Haftalık Yazılar

Tek başınaydı, üşüyordu ve açtı fakat …

Geçtiğimiz haftasonu başımdan geçen bir olayı sizler ile paylaşmak istiyorum bu hafta.

Geçtiğimiz pazar sabah saat 6:30 da evden çıktım. Apartman kapısının önündeki çöp bidonunu karıştıran, daha önce hiç görmediğim ve daha sonra kendisi için her gün çöplerden yiyecek aradığını öğrendiğim bir adam ile karşılaştım. Önce bir süre izledim onu, üstü başı dökülüyordu, yüzünde uzunca bir süredir traş edilmemiş kirli bir sakal ve üzerinde üstüste giyilmiş, kir pas içerisindeki giyisileri vardı. Ve ilaveten sabah soğuğundan çok üşüdüğünü bedeninin titremelerinden anlayabiliyordum.

Yanına yaklaştım, üzerindeki kirin keskin kokusunu duyabiliyordum, elimi cebime attım,  cebimdeki paranın bir kısmını vermek için  uzattım ve ‘’lütfen alırmısın ‘’ dedim..

Önce paraya, daha sonra da bana baktı ve tam olarak ;

‘’Sabah erken saatte insanların içinde iyilik yapma isteği uyanır fakat bunun fayda getirip getirmeyeceği tartışılır, dikkat etmen gerekir.‘’

dedi.

Hemen akabinde parayı almayacağını ifade eden gururlu bir yüz ifadesi ile arkasını döndü ve çöpleri karıştırmaya devam etti.

Donup kalmıştım, israr etmedim ve yanından ayrıldım.

Olan biteni bütün gün düşündüm. Paranın nerede ise herşeyi satın alabildiği bir toplumda yaşıyordum ve onun uğruna sahip olduğumuz değerlerin birçoğunu kolayca satabiliyorduk. Kendimize sağlayabileceğimiz menfaatler uğruna en yakınlarımızdakileri bile kolayca gözardı edebiliyor ve yine de yaşamlarımıza suratlarımızdaki o sahte gülümsemelerimiz ile devam edebiliyorduk.

Birçoğumuzun karnı toktu fakat bir türlü doyamıyorduk.

Sonra, sabahın köründe, soğuktan titreyen ve birkaç lokma bulabilmek için çöpleri karıştıran aç bir adam,  kendisine verilen parayı hem red ediyor hem de üzerinde epeyce düşünülmesi gerekli bir mesajı da cebime koyuveriyordu.

O kadar önemli ki bu adamın hepimize verdiği mesaj ve o kadar önemli bir fark yaratıyorki…

Bir insanın açken, bakımsızken, üşürken, yapayanlızken ve meteliksizken bile emeksiz ve alınteri olmaksızın verilen parayı kabul etmemesi kadar onurlu bir duruş olabilirmi ?

Evet, o adam tek başınaydı, üşüyordu ve açtı fakat birçoğumuzdan çok çok çok daha fazla toktu.

Not: Tabiiki herzaman daha fazla imkanlara ve paraya sahip olmak isteyebiliriz, bunun için çalışabilir, üretebilir, her geçen gün daha fazla kazanabilir ve zenginleşebiliriz. Ayrıca hırslı, yaratıcı ve hedef odaklı bir yaklaşım, var olanlardan daha iyilerini yapabilmek ve gelişmek için de son derece önemlidir. İlaveten bu başarılar başkaları için de imkanlar yaratacağından toplumsal bir fayda aracı da olabilecektir.

Fakat tüm bunlar, kırıp dökmeden, çalıp çırpmadan, toplumsal fayda gözardı edilmeden ve ben merkezli bir yaklaşımdan olabildiğince uzak olarak ta pekala yapılabilir kanaatindeyim.

Sitenin yada herhangi bir yazının içeriğini beğendi iseniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, böylece başkaları da sitedeki yazıları okuma fırsatı bulabilir.

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply