Haftalık Yazılar

Lavoisier gülerek iki kez göz kırptı…

Kimya biliminin dehası Lavoisier’ in, asıl eğitimi hukuktu ve Paris Barosu”na kayıtlı bir avukattı. Bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları nedeniyle bütün dünyada ün kazanmıştı. Bilimi / Aklı reddeden yobazları gösterip “Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz” dediği için tutuklandı. Aynı gün yargılanıp, giyotinle ölüme mahkûm edildi.

Paris’ li Yargıcın 1794 yılında verdiği yanıt kesin ve aynı zamanda son derece çarpıcıdır: ‘’ Cumhuriyet’in bilginlere ihtiyacı yoktur. ‘’

İdam edilme kararı verildikten sonra Lavoiser bir teoriyi ispat etme imkanı olduğunun farkına vardı, Acaba insan kafası kesildikten sonra bir müddet daha bilincini koruyabiliyormuydu ? Gerçekten çok heyecanlanmıştı çünkü bir teoriyi ispatlama ve bir kez daha bilime ve insanlığa katkı yapma imkanı doğmuştu.

Lavoisier; matematikçi Lagrange’ i çağırdı ve “kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam; insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte  demektir” dedi.

İdam öncesinde kitap okuyordu ve çağırıldığında kitabın kaldığı yere bir ayıraç koyduğu gözlendi.

Sonra, Lavoisier’ in kafası kesildi, sepete düştü ve GÜLEREK 2 KEZ GÖZ KIRPTI.

Matematikçi Lagrange diyor ki; ” Lavoisier’ in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin yüzyıllar sürecek meşalesidir. Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecekler ve maalesef insanlığı da bu karanlığa sürükleyeceklerdir.

O yobaz kafalar halen yakıyorlar insanlığımızı, hiç utanmadan alay ediyorlar hepimizle, yüzlerinde herzamanki pis/sahte/yalan dolu ifadeleri, ağızlarındaki köpüklü/zehirli/yakıcı yalanları ile …

Böyle devam etmemeli, çünkü aklın ve bilimin yerini yobaz kafalara terk edersek, işte o zaman Lovoisier 1000lerce kez göz kırpsa da geç kalmışızdır artık …

Siteyi yada herhangi bir yazının içeriğini beğendi iseniz lütfen arkadaşlarınız ile paylaşınız, böylece başkaları da sitedeki yazıları okuma fırsatı bulabilir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply