Haftalık Yazılar

insan olmak bu kadarmı zor

Bazen mutluluk ile ilgili yazılar yazmak o kadar zor oluyor ki hele Madenlerde Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartı 2020’ye bırakıldı haberini ve haber ile ilgili kamuoyu ile paylaşılanları okuduktan sonra.

Yaklaşık 1,5 yıl önce, Soma ‘ da 301 madencimizi kaybettik. Ve sanırım ekseriyetimiz, yaklaşık 1,5 yıldır yetkili birimlerin bu ve benzeri iş kazaları bir daha yaşanmasın diye, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir düzenleme yapacağını ve hemen yürürlüğe gireceğini umuyorduk.

Ama olmadı … ve 2020 ye kadar beklememiz gerekecek. Peki, ya kararname hemen yürürlüğe girmediği için 2020 ye kadar birisine bir şey olursa ne olacak ? … Herhalde şimdiye kadar ne olduysa o olacak …

Sadece madenlerimizde mi çuvallıyoruz ? hayır tabiiki … daha bir çok konuda esir olduk, yol alamıyoruz, nefes bile alamıyoruz bir türlü …

Peki neden, neden, neden, neden ? insan oğlunun bir kısmı, ‘’ pis bir yaratık olmak ‘’ mertebesini, hali hazırda kendisine verilmiş olan ‘’ insan olmak ‘’ mertebesine NİÇİN tercih eder acaba ?

Onlar sanıyorlar ki, ‘’ Mutluluk ’’ sadece sahip olunan maddi varlıkları arttırarak ulaşılabilecek bir seviyedir. Halbuki kesinlikle değildir … Ve o, hem sığ hem de sonsuz bir derinlik içinde, tecrube ve keşif edilmeyi sabırsızlık ile bekler … ve bilet, mutlaka hem karanlığı hem de aydınlığı seçenler için kesilecektir.

İlaveten, son zamanlarda birilerinin hepimize oynatmaya çalıştığı o pis ve kanlı oyuna avazım çıktığı kadar HAYIR diyorum ve onların kuralları ile oynamayı da red ediyorum. Oynanan oyunun detaylarını sade bir vatandaş olarak tabiiki bilemiyorum fakat  birilerinin anlattığı gibi olmadığını da iliklerime kadar hissediyorum. Ve fakat önce özgür, daha sonra her bireyin onurlu bir yaşam sürdürebilmesi için yeterince üretebildiği ve kazanabildiği, laik, demokrat, kardeşçe ve barış içerisinde olunabildiği ve ekseriyeti mutlu bir Türkiye umudumu hiç kaybetmedim ve kaybetmeyeceğim.

Şimdilik son sözüm şudur ki, karanlık bazen kazanıyor gibi görünebilir fakat ne karanlık kazanacak ne de o karanlığın gölgesinde sessiz kalanlar …

Sitenin yada herhangi bir yazının içeriğini beğendi iseniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, böylece başkaları da sitedeki yazıları okuma fırsatı bulabilir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply