Haftalık Yazılar

Evren, galasimiz, dünyamız …

Bilim insanları güneşimize en yakın yıldız sisteminin yaklaşık 4,35 ışık yılı uzakta ve dünyaya en yakın yıldızın adının  da Proxsima Centauri olduğunu söylüyorlar.

Yıldızlar arası mesafeler ışık hızı ile açıklanıyor. Yani 1 ışık yılı ışığın 1 yılda aldığı mesafeye eşit oluyor. Madde formu bu hızın yakınına bile henüz ulaşamıyor ve nedenlerini bilim insanlarımız detaylıca izah ediyorlar. Doğal olarak ‘’Işık hızı’’ şimdilik madde bazındaki seyahatler için sadece teorik bir kavramdır ve fakat bu kavram kullanır iken mecburen gelecekte bir gün bu hıza ulaşabileceğimizi öngörerek konuları izah ediyoruz.

Bir örnek vermek gerekir ise bize en yakın yıldız olan Proxsima Centauri ‘ ye bugünkü en üstün teknoloji ile donanmış bir uzay aracı yaklaşık 50,000 yılda ulaşabiliyor.  Bu bize en yakın gezegen hatırlatırım.

Bir önceki yazımda bahsettiğim 7-8 trilyon galaksiden bize en yakın olanı ne kadar uzakta acaba ?

Bilim insanlarımızın ona verdikleri isim Andromeda galaksisi ve bizden yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta. Yani bugüne kadar teorik olarak keşfedebildiğimiz en yüksek hız olan ışık hızına ulaşıldığında Andromeda ‘ ya ulaşmak yaklaşık 2,5 milyon yıl alacak demektir. Şimdiki teknolojimiz ile kaç yıl seyahat etmemiz gerekiyor sizce ? üşenmedim hesapladım, yaklaşık 125 milyar yıl sürüyor bu seyahat.

Peki bugüne kadar keşfedilen en uzak galaksi ne kadar uzaklıktadır acaba ?

Bilim insanlarımız bunun 30 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu söylüyorlar. Yani ışık hızına ulaşıldığında bu seyahat 30 milyar yıl sürecek. Bugünkü teknolojimiz ile ne kadar süreceğini hesaplamadımi siz isterseniz hesaplayın.

Yani evrenimizde, şimdiye kadar keşfedebildiğimiz aşağı yukarı 7 trilyon x 50 milyar kadar gezegen var ve bunların uzaklıkları 4,35 ışık yılı ile 30 milyar ışık yılı aralığında. İlaveten haklarında çok az şey bildiğimiz bizler bu alemlere ulaşmayı şimdilik sadece hayal edebiliyoruz.

Lütfen bu tarif etmekte bile zorlandığımız uzaklıkları ve ilaveten evreni, galaxileri, yıldız sistemimizi, daha sonra dünyamızı ve sonunda tüm bunların içinde kendinizi bir birey olarak düşünürmüsünüz ? Lütfen 1 dakika kadar bir zaman için düşünün …

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, bu konu ile ilgili son yazım olacak ve toparlayacağım.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply