Haftalık Yazılar

Evren, galaksimiz, dünyamız ve mutluluk

Not: Birbirini takip eden 3 yazıma eklenen görsellerin zeminleri Özgecan Aslan ve ailesi için siyahtır.

Bu yazıyı daha iyi anlayabilmeniz için öncelikle benzer başlıklar ile yazdığım önceki iki yazımı okumanızı tavsiye edeceğim.

Bilim insanları dünyamızın yaşının yaklaşık 4,5 – 5 milyar yıl olduğunu tahmin ediyorlar.

Yine bilim insanlarımız şimdiki formumuza ve modern davranışlarımıza benzeyen halimize  yaklaşık  50,000 yıl önce evrildiğimizi söylüyorlar. Yani Homo Sapiens adını verdikleri  bu insan formunun, yani bizlerin neslimizin yaklaşık 50,000 yaşında olduğu anlaşılıyor.

Bir başka deyiş ile eğer ortalama insan ömrünü 80 yıl olarak alırsak ve dünya 80 yaşında ise bizlerin henüz birkaç saat önce doğmuş bir bebek kadar genç olduğumuz kolayca hesaplanabilir. Yani dünyanın yaşı ile mukayese edildiğinde bizler yeni doğmuş bir bebek kadar genciz.

Sonuçta;  

Birkaç gündür evrenden, içindeki gezegenlerden, bu gezegenlerin birbirleri ile uzaklıklarından, zaman kavramından, dünyamızdan, içindeki bizlerden bahsettim ve sizleri bu büyükler hakkında biraz düşündürmek istedim.

Bence tüm bu büyüklükler kulaklarımıza sürekli birşeyler fısıldıyorlar ve demek istiyorlarki; bizler katrilyonlarca ışık yılıdır, sizlerin hayallerinizin çok üzerindeki bir büyüklükteki yine muazzam bir düzen ve uyum içerisinde var ve yok oluyoruz. Sizleri kapsıyorum ve sürekli sizler ile etkileşim halindeyim. Siz insanlara sahip olduğunuzdan daha fazla mutlu olabilmeniz için enstrumanlar verdim, benim sonzusluğumun içerisindeki dinamiklere bakın ve aşkın, sevginin, nezaketin, özgürlüğün, iyinin, adaletin, dürüstlüğün, dünyanız için fayda üretmenin, paylaşmanın ve olumsuz düşünce ve eylemlerinizin karşısında ve onları zayıflatmak için sürekli savaşan vicdanınızın daha çok farkında olun, ben yanıbaşınızdayım diyor.

1 çok önemli bir rakkamdır, 1 sihirlidir ve başlangıçtır. Mademki önce 1 olmadan hiçbirşey var olamıyor o zaman haydi bir tam gün hiç yalan söylemeyelim, 1 günlük gelirimizi ihtiyacı olan birileri ile paylaşalım, 1 tam gün aklımıza gelen sadece 1 tek olumsuz düşünce ile bilinçli bir şekilde mücadele edelim ve yerine olumlu bir düşünce koyalım, sadece 1 tam gün kimsenin arkasından konuşmayalım, o gün 1 ilave kişiye teşekkür edelim ve 1 ilave kişiden özür dileyelim. ( o ilave 1er kişi kimler olmalı teşekkür ve özür dilemeye karar verir vermez emin olun hemen bileceksiniz, sadece başlangıçta azıcık cesaret gerekebilir… )

Yukarıdaki 1 lere sizler başkalarını ilave edebilirsiniz yada eksiltebilirsiniz, hepsinden sadece 1 tanesini seçebilir, yada başka eyleme karar verebilirsiniz. Bu yeni eylemin doğru bir eylem olup olmadığı ile ilgili  vicdanınıza samimiyet ile danışırsanız sizi hemen cevaplayacaktır. Hepsini hatta birisini bile başlangıçta başaramayabilirsiniz, hiç önemli değil, vazgeçmeyiniz ve emin olun bu ilave ‘’ 1i ‘’ içinizdeki ‘’ iyi ’’ hemen algılayacak, size yol gösterecek, başarmanızı sağlayacak ve ardından uygun bir zaman geldiğinde 2yi,3ü, 4ü, 5i ……., yeni disiplinler ile birlikte talep edecektir. Bu muazzam eğlenceli bir seyahattir, yolculukta düşüp kalkacaksanız, bazen başaracak bazen başarısız olacaksınız fakat her başarınız emin olun yaşamlarınıza bu  başarılarınız kadar olumlu enerjiler taşıyabilir, bu enerjiler hoşunuza gidebilir ve anlamları hem siz hem de muhataplarınız için çok daha da fazla mutluluk olabilir.

Evet, tek bir yaşam zamanında bizlerin algılayabildiğimiz anlamda bir adalet olmayabilir, kanaatimce yoktur da, bu tek bilinçli yaşamımız tamamlandıktan sonrasını da bilemiyoruz, belki  bir eşitleme var belki de yok, kesin olarak bilemiyoruz maalesef fakat ben inanıyorumki herbirimizin yaşamında hepimiz için mutlu olabileceğimiz birçok zaman dilimleri var ve sanırım bu mutluluk dilimlerinin kalitelerini ve ilaveten yaşamlarımızı ziyaret adetlerini arttırmak yada azaltmak bizim yaşama karşı tutum ve davranışlarımız ile ilintili olabilir.

Denerseniz ne kaybedersiniz ? hiçbirşey… deneyin lütfen … 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply