Haftalık Yazılar

Evren, galaksimiz …

Bu ve takip edecek  yazı sitedeki konulardan başlangıçta farklı gibi algılanabilir fakat benzer başlık altındaki 3üncü yazımda konularımız olan ‘’Yaşam ‘’, ‘’Mutluluk ‘’ ve/veya ‘’ Mutluluk Kavramı ‘’ konularına bağlantı kuracaklar.

Herbirinizin ‘’Yaşam’’ ile ilgili algılarınızı bilme imkanım tabiiki yok fakat bu hususta sizler ile paylaşmak istediğim kendimce birkaç fikrim var.

Haydi başlayalım…

Biliminsanları bir evrenden ve içindeki galaksilerden ve içindeki dünyamızdan bahsediyorlar değilmi ? Hiç düşündünüzmü bizim galasimizin adı nedir ? bu galakside bize benzer kaç yıldız/gezegen vardır ? evrende kaç galaksi vardır ? bizim galaksimizdeki ve diğer galaksideki yıldızlar/gezegenler ne kadar uzaktadırlar ?

Ben düşündüm ve biraz bilgi edindim.

Bizim galaksimize bilim insanlarımızın verdikleri isim Samanyolu dur. Samanyolunda yine bilim insanlarımıza göre yaklaşık 50 milyar yıldız/gezegen var. İlaveten evrende irili ufaklı yaklaşık 7-8 trilyon galaksi olduğunu bilim insanlarımız bize söylüyorlar.

Yani bugünkü veriler baz alındığında evrende bize benzer yaklaşık 7-8 Trilyon x 50 milyar kadar gezegen olduğu anlaşılıyor. Muhtemelen teknolojimiz ilerledikçe ilave sayılar ekleneceklerdir fakat biz şimdilik güncel bilgileri baz alabiliyoruz.

İnanılmaz bir rakkam değilmi ? 50 Milyar x 7-8 Trilyon ‘ un sonucunu nasıl yazabiliriz acaba ? Daha da önemlisi, 50 Milyar yıldız… 7-8 Trilyon galaxy… gibi rakamların anlamlarını zihnimizde canlandırabilmemiz bile zor değilmi ? Çünkü bizim bir tane dünyamız var ve o bile bize çok büyük görünüyor J . Aslında dünyamız evrenin içerisinde sadece çöldeki bir kum tanesi kadar yer kaplamaktadır dersek kötü bir benzetme yapmamış oluruz kanaatimce

Lütfen evreni,  evrenin içerisindeki galaksimizi, galaksimiz içerisindeki dünyamızı ve içindeki kendinizi birkaç dakika hayal etmeye gayret edermisiniz.

Kolay değil değilimi ? Hayal edebildiğinizde küçüklük hissiniz olacaktır ve bu his önemlidir.

Önümüzdeki hafta mesafelerden bahsedeceğim ve umarım okumak için zaman ayırabilirsiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply