İç ve dış dünyalarımız

Aile Hayatımız

Ben bir insanın yaşamındaki en önemli kararının doğru eşi seçmek olduğuna inananlardanım. Çünkü eşlerimiz bizlerin ailelerinin asıl zemini olacakır. Onlar ile uyumumuzun kalitesi tüm yaşam ve aile hayatımızın kalitesini doğrudan etkileyecek ve tüm hayatımızda sahip olabileceğiniz en önemli varlık ya da varlıklar olan çocuklar bu birlikteliğin meyveleri olarak ortaya çıkacaklardır.

Evlilik kararları alırken kendimize benzer çiftler ararız. Onu tanımaya çalışırken kendimiz ile benzer düşünceler, benzer anlayışlar ve benzer beklentileri olsun isteriz. Neden acaba? Çünkü öncelikle aynen olduğumuz gibi kalmak isteriz ve eğer bizden farklı birisi ile birlikte olur isek, önce onun ruhunu ve sahip olduğu değerleri anlamak, daha sonra ona saygı duymak ve sonunda mutlaka kendimizi değiştirmemiz gerekecektir.

Hakbuki bize benzeyen birisi için çok fazla değişmek gerekmeyecektir. Böylece kendimizi karşımızdakine mümkün olduğunca anlatırız, beklentilerimiz iyice anlaşılsın isteriz ve bu süreçte karşımızdakini pek dinlemeyiz çünkü önemli olan bizim kendimizi anlatmamız ve karşımızdakinin daha sonra tam istediğimiz gibi yani sadece bizim menfaatlerimize hizmet edecek bir şekilde davranmasını sağlamaktır.

Bu durumda neler olur acaba ?

Bu durumda yani samimi ve değişime hazır olmadığımız durumlarda sadece 2 farklı şey olabilir.

1-) Eğer ilişkide “AŞK” var ise, bilmeliyiz ki onun kendi öncelikleri vardır. Bizlerin o egoistçe olan beklentilerimizin üzerini  aşk bir süre için örtecek ve sorunlar sadece kısa bir zaman dilimi için ileriye öteleneceklerdir. Fakat yakın bir gelecekte tüm bu beklentiler yeniden su yüzüne çıkacak ve eğer karşımızdakini gerçekten sevmiyor, değer vermiyor, onu anlamayı başaramıyor, uzlaşamıyor ve değişemiyorsak, sonuç kocaman ve sadece biraz gecikmiş bir hüsran olacaktır.

2-) Ortada “AŞK” yok ise daha da kötüsü olabilecektir. Çünkü ortada başlangıçta aşkın gölgelediği bir akıl da olmadığından, tümüyle bir aldatmacanın içinde olunacak ve karşılıklı menfaatler karşılanmadığında ilişki süratle bitecektir. Çünkü başlangıçtaki aşkın olmadığı bir birliktelikte, değişim ihtiyacını anlamak ve gerçekleştirmek çok daha zor ve hatta imkânsız olacaktır. Böylece kimse değişmeyecek, beklentiler de karşılanmayacak ve sonuç  yine hüsran olacaktır.

Bu arada unutmamalıyız ki, sakin, sessiz, arada sıra tartışmasız hatta azıcık kavgasız bir yaşam her gün yenen baklavanın bir süre sonra midemizi bulandırması gibi olacaktır. Yani tabii ki her halükarda tartışmalar, arada sırada ufak tefek kavgalar ve hatta bazen işin kopma noktasına geldiği zamanlar olacaktır. Fakat çiftler öncelikle akıllılarsa, birbirlerini gerçekten seviyorlar,  değer veriyorlar ve bunların yanında KENDİ İRADELERİ İLE VE İSTEYEREK SÜREKLİ DEĞİŞEBİLİYORLAR İSE, neredeyse tüm problemlere kendilerince doğru olan çözümleri bulacaklardır. Hatta tartışmaların başladığı süreçte, eğer “AŞK” ortaya çıkabiliyor ve ilaveten yeterince “AKIL ve MANTIK ” kullanılabiliyor ise, çiftler zaman ile değişecek, birbirlerini anlayacak, öğrenecek, uzlaşacak, zaman zaman biraz devrilecek 🙂 ve birbirlerine yaklaşacaklardır.

Ve tabii ki çözülen sorunların yerlerini başka yeni problemler alacaktır. Fakat o problemler doğmaz ise çatlarız sıkıntıdan çünkü sürekli huzur dolu, sessiz ve sakin bir yaşam hepimizi bir süre sonra boğacaktır.

Buna karşın sürekli huzursuzluklar ile geçen bir yaşamda ise insanın önce içi ve sonra da kabuğu ölecektir.

Ve sonuçta, tüm olumlu gayretlerinize rağmen, olmayacağına kanaat getirdiğinizde yani size yaklaştığında uzun bir zamandır uzak olsun istiyorsanız, konuşacak heves ve hatta paylaşacak pek bir şey kalmamış ise ya da kelimeler sürekli yüksek perdeden çıkıyorsa ağızlardan, bu kelimeler yaralıyorsa ruhumuzu daima ve kanıyorlarsa o yaralar durmaksızın, bitmesinin zamanı gelmiştir. Çünkü oksijen kalmamıştır soluyacak ve zamanıdır HOŞÇA KAL demenin her şeye rağmen. Evet zamanı gelmiştir ve mutlaka nefessiz olmaktan daha iyi bir yol bulunabilecektir.

İşte tam o zaman, cesur olmak, kötü rüyayı bir süre görmek sonra yeni bir güne uyanmak en doğrusu olabilir.

Paylaşmak istedikleriniz olursa www.insanvehikayesi.com dan gönderebilirsiniz. Böylece ben de memnuniyetle sitenin ilgili bölümünde yazılarınızı yayınlarım, o zaman belki başkaları da sizin tecrubelerinizi okuma fırsatı bulabilir ve hatta belki birilerinin daha fazla mutlu olmasına ve bir fark yaratmasına birlikte yardımcı olmuş oluruz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply